FPV - testy

1. nabijení RX-LCD
z plně vybitého stavu je plně nabito za cca 2 hodiny.
Nabiječka není součástí dodávky - použita universální s výměnnými jacky
Pokud se přeruší nabijení při cca 80 %, po znovuzapojení nabiječky již nechce dobijet, takže nechat na nabiječce až do rozsvícení modré LED
  
2. kvalita obrazu :
Obraz obsahuje interferenční rušení. Musím se poohlédnout po L-C odručovacím filtru. Např zde
Již objednáno z Číny
 
3. Zobrazení OSD :
To OSD je po připojení DVR-recorderu velmi nepřehledné. To se již překrývají údaje z RX, Phantoma, GoPro a DVR.
Tak které údaje lze omezit ?
Nejprve co nejde :
- Nelze vypnout je OSD z RX, ale je barevně odlišné od ostatních (zelená) a a je jen vlevo nahoře (vstup + kanál) a vpravo (baterie)
A co jde :
- Nepoužívat při sledování smyčku přes DVR, tzn. použít takto : zdroj signálu je nastaven na diversity a ne na AV-in
- Vypnul jsem OSD z GoPro
Takhle to odzkouším. Pouze tedy nebudu mít kontrolu, je-li zapnuto GoPro. Kontrola zapnutého záznamu DVR je možná přepnutím RX ze vstupu RX Diversity na AV-IN, zde bude vidět vlevo signalizace REC a Timestamp 
 
4. Odzkoušení FPV :

A - co se neosvědčilo bylo umístění DVR a baterie do zadní přihrádky (síťovky) sluneční clony monitoru. Těžiště RC je pak příliš vysoko a pokud se pustí RC z ruky, tak obě věci mají snahu vypadnout. Vyřešil jsem tedy jinak : DVR je nyní přichyceno ze spodu RC pomocí oboustranné samolepky (je nutno před tím strhnout výr. štítek RC) a baterie na řemen závěsu. To my umožní zapínat a vypínat nahrávání zapojením-odpojením napájení. To lze v menu DVR nastavit. Nemusel bych tak mít po ruce IR ovladač DVR. Vyzkouším, jestli se DVR srovná s odpojením napájení a ukončí řádně zápis. Dle komentáře pod výrobkem na Amazonu to umí.

B - Konfigurace zobrazení OSD, jak jsem si ji namyslel, se jeví optmální. Je tedy vypnuté GoPro OSD. mini iOSD je přehledné.

C - Doposud jsem příliš nepoužíval ovládání sklonu kamery FPV. Nyní odzkoušeno, ale budu si muset pohrát s Gainem (citlivostí). Nyní to reaguje se zpožděním, takže sklon se nastavuje na několik pokusů.
 
D - Díky možnosti přehrát si záznam DVR s OSD údaji jsem mphl doma dodatečně analyzoval kapacitní možnosti baterie Phantoma :
 
- baterie byla nabita asi před týdnem.
- je vidět, že po týdnu se vybila na 91%, ať již samovybitím nebo ochrannou funkcí baterie, zabraňující degradaci baterie skladováním v nabitém stavu
- ke grafu :
-- z 91 % spadla kapacita za 6 minut, kdy běžel jen Phantom a vysílač TX, na 86 %. Tzn. rychlost vybijení cca 1 % za minutu
-- z 86 % spadla kapacita za 9 minut, kdy běžely i motory a typ letu byl : 2x výstup z 0 m do 60 m a visení v 30 m, o 45 %. Tzn. vybijení 5 % za minutu
-- se zbytkovou kapacitou 41 % jsem za cca 1,5 hod zkusil znovu vzlétnout. Po 7 minitách příprav s aktivovaným Phantomem (bez motorů) jsem startoval s kapacitou 36 %, která ale velice rychle spadla na 30 %  následoval autolanding a jemné dosednutí s kapacitou 16 %.
Takže pro deklarovanou kapacitu 24 minut letu mi vychází : 100 %  ku  5 % za minutu = 20 minut, ale skutečný řiditelný let je jen do 30 % kapacity, tzn. cca 2/3 z 20 minut = 14 minut. K tomu následně lze přičíst cca 2 minuty autolandingu. To máme celkem 16 minut. Nevím, jak přesně pracuje algoritmus bezpečného přistní v závislosti na vzdálenosti od home pointu. Ten by měl zvládnout letět podle s přihlédnutím k mým naměřeným kapacitním hodnotám 8 minut směrem od mne, protože kapacita + autolanding (14 + 2) je 16 minut a ty potřebuji tam a zpět. To je 16 děleno 2 = 8. Takže za 8 minut letu lze např. při horizontálním letu s 5 m/s uletět 5 x 8 x 60 = 2400 m (což je ale mimo dosah RC i RX-TX FPV a u mne také mimo H-Limits)
 
E - I když jsem již nějaké pokusy s nastavením formátu videa v GoPro prováděl, tak jsem si to znovu odzkoušel s nastavením videa takto : Protune = ON a WhieBalance = CamRAW. Nutno říci, že tohle vybledlé RAW zobrazení vypadá i na FPV preview dost špatně. To je první mínus. Druhé je, že bez postprodukce (vyvážení bílé, doladění kontrastu, jasi, zaostření, saturace, hue, šumu atd) je to nepoužitelné. Zde screenshot z neupraveného mp4 souboru :
 
Jelikož jsem nenašel vhodnou funkci ve stylu remove fish-eye efekt v mém editoru Power Director 13
využil jsem GoPro Studio, kde tato funkce je a hlavně slušně funguje, V tomto ediru se pracuje tak, že nejprve se z mp4 soubory vystřihají scény a ty se překonvertují do AVI s možností Remove fish-eye.
V dalším kroku se tyto soubory upraví v klasickém editoru s omezenými možnostmi střihu a efektů, ale jelikoý se jedná o aplikaci z dílny výrobce kamery, tak podobně jako u fotografického zpracování platí, že RAW formátům nejlépe rozumí výrobce (viz např Sony). V tomto kroku totiž GoPro Studio Editor pozná zapnutou volbu Protune a nabídne základní korekci :
bez korekce ProTune, tzn zatím jen s Fish-eye removerem takto :
s automatickým Protune ON :
a trochu manuálního doladění bílé např takto :
takto upravené scény vyexportuji do formátu FilmScan2 :
a takto vypadá AVI po jiném doladění bílé :
Potom již jen hodit do Power Directoru otitulkovat, dodat přechody, upravit hromadně zaostření atd.
 
výsedek zde :